Свет

Путин : Русија може да игра клучна улога на Блискиот исток

Путин во интервју за арапските телевизии пред посетата на Ријад рече дека никој во Саудиска Арабија или Обединетите Арапски Емирати не сака конфронтација со Иран.

Претседателот на Русија, сепак, додаде дека на Техеран и Ријад не им треба посредување во билатералните односи, но дека Русија, која има пријателски односи со сите земји на Блискиот исток, „сигурно може да помогне да пренесе некои пораки до страните за да можат подобро да се слушнат меѓусебно“, пренесува Тас .

„Но, бидејќи јас лично ги познавам водачите на овие земји, јас сум совршено сигурен дека не им треба совет или медијација. Како многу интелигентни луѓе, тие слушаат и анализираат сè што слушаат. Од таа гледна точка, да, би можеле да одиграме позитивна улога во процесот, до одредени мерки “, оцени Путин.

Related posts

Leave a Comment