Свет

ПУТИН: Русија успешно тестираше „уникатна“ ракета(ВИДЕО)

Новата руска интерконтинентална балистичка ракета РС-28 Сармат беше успешно лансирана од космодромот Плесецк на северот на земјата, објави војската во средата. Пробното лансирање беше прво во серијата испитувања потребни за усвојување на новото оружје од страна на руските стратешки сили.

Ракетата ја прелета целата земја, допирајќи се на полигон на Далечниот Исток на Русија. „Инертни боеви глави паднаа во одредена област на полигонот Кура на полуостровот Камчатка“, соопшти војската.

Новата стратешка ракета базирана на силоси треба да ги замени ICBM-ите R-36M/R-36M2 Voevoda. Во споредба со неговиот претходник, „Сармат“ може да носи повеќе оружје, како и да биде опремен со нови типови боеви глави, вклучително и „хиперсонични единици за едрилици“, истакна војската.

Рускиот претседател Владимир Путин го нарече лансирањето „настан од големо значење“ за земјата, честитајќи и на војската за успешното пробно лансирање.

„Новиот систем има врвни тактичко-технички карактеристики и е способен да навлезе во сите модерни противракетни одбрани. Таа нема аналози во светот и нема да има уште долго време“, рече Путин.

Ова навистина уникатно оружје ќе го зајакне потенцијалот на нашите вооружени сили, сигурно ќе ја обезбеди безбедноста на Русија од надворешни закани и ќе ги натера да размислат оние кои се обидуваат да ни се заканат во жарот на бесната агресивна реторика.

 

На снимката од лансирањето објавена од руската војска се гледа како ракетата го напушта својот силос. Сармат исфрла заштитна обвивка на моторот, се коригира во воздухот, а потоа експлодира во небото.Државните испитувања на новата ракета се очекува да завршат подоцна оваа година. После тоа, „Сармат“ официјално ќе стапи во употреба и првата муниција ќе биде испорачана на стратешките ракетни сили на земјата.

 

Related posts

Leave a Comment