Свет

Путин: Украина треба да нареди предавање на војниците во Азов

 

Ukraine crisis: There's method in Vladimir Putin's madness after Russia  tyrant moves troops over border

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Украина треба да им нареди на своите војници, кои се наоѓаат во опколената фабрика за челик Азовстал во Мариупол, да го остават оружјето и да се предадат.

Според Кремљ, Путин ова го рекол за време на телефонскиот разговор со израелскиот премиер Нефтали Бенет, пренесува Би-би-си.

Путин рече дека руските сили се подготвени да понудат безбеден премин на цивилите заробени во фабриката, но рече дека таму има уште околу 2.000 украински војници.

Според украинските војници, околу 200 цивили се уште се заробени во челичарницата, која е под силни руски напади, што Кремљ го негира.

Related posts

Leave a Comment