Свет

Пушилин најави трибунал за членовите на баталјонот Азов

denis, pusilin

Трибуналот за украинските националисти од баталјонот Азов ќе опфати неколку фази од судењето, а првиот степен ќе се одржи во Мариупол, изјави претседателот на самопрогласената Народна Република Доњецк, Денис Пушилин. 

 „Верувам дека не треба да го одложуваме (почетокот на работата на Трибуналот). Голем број индиректни судови мора да одржат рочишта пред главната постапка, како што беше случајот по Големата татковинска војна. Пред Нирнберг имало трибунали и во Киев и во Харков, како и низа други.

Очигледно ќе имаме судење пред судот во Мариупол како едно од првите“, рече Пушилин во видеото објавено на порталот Телеграм, пренесува Риа новости.

Пушилин потврди дека „неколку земји претходно се согласиле да учествуваат во работата на меѓународниот трибунал“ и посочи дека кога станува збор за Повелбата на Трибуналот, таа е развиена од релевантни служби, чија работа ја вклучува и руската експертска служба.

Related posts

Leave a Comment