Свет

Расистички гаф на Џо Бајден : „Не си црнец“, ако не ме поддржиш против Трамп

joe-biden-breakfast-club-you-aint-black

Поранешниот потпретседател на САД и актуелен против кандидат на Доналд Трамп на престојните претседателски избори, Џо Бајден (Д) изјави во петокот наутро дека ако црните Американци не се сигурни дали ќе го поддржат него или претседателот Доналд Трамп на изборите во ноември, „тогаш не се црни“.

Бајден ја даде несмасната расна забелешка кога го напушти своето виртуелно интервју со ко-домаќинот на Breakfast Club ,Charlamagne tha God .

„Ако имате проблем да сфатите дали сте за мене или за Трамп, тогаш не сте црни“, му рече Бајден на Шарлеман, не како одговор на кое било прашање, туку на изјавата на домаќинот: „Долг е патот до ноември, ќе имаме многу повеќе прашања “.

„Тоа нема никаква врска со Трамп, тоа е поврзано со фактот – сакам нешто за мојата заедница“, возврати радио водителот.

Доналд Трамп јуниор, најстариот син на претседателот Трамп, одговори на коментарот на Бајден, објавувајќи дека тоа звучи „расистичко“.

„Замислете дали Доналд Трамп го рече ова“, твитна тој.

Коментарите на Бајден добија понатамошен удар од други политички и медиумски фигури од целиот спектар на медиуми:

 

 

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!