Свет

Речиси 60.000 луѓе излегоа на протести во Кишињев против прозападната влада (ВИДЕО)

Околу 60 илјади луѓе кои се незадоволни од поскапувањето и работата на молдавската прозападна влада учествуваа на протест во центарот на Кишињев.

Ова пред новинарите го изјави еден од водачите на акцијата, претседателот на регионот Орхеи во Молдавија, Дину Турцану.

„Околу 60.000 луѓе се собраа на митингот во Кишињев. Други 6.000-9.000 луѓе не стигнаа на протестот, бидејќи се судрија со полицијата, која ги спречи автобусите да патуваат до Кишињев “, рече тој.

 

 

Претходно беше соопштено дека сообраќајот почнал да биде блокиран во главниот град на Молдавија за време на протест.

На снимката од митингот може да се слушне како луѓето извикуваат „Долу Санда“.

Да потсетиме дека претходниот марш на опозицијата се одржа во Кишињев на 2 октомври. Учесниците скандираа: „Долу Маја Санду! и побара предвремени избори.

На крајот на септември, Молдавците излегоа на протести 11 дена без пауза .

Related posts

Leave a Comment