ИнтервјуМакедонија

Ристо Никовски: Најавениот Референдум е ризичен, албанците ќе го бојкотираат!(ВИДЕО)

Одржувањето на референдум под сегашните правила и услови е невозможна мисија, изјави познатиот дипломат од кариера Ристо Никовски во синоќешната емисија Родински Разговори.

Во услови кога албанските партии ќе го бојкотираат референдумот, кога власта исто така со разни притисоци врз јавната администрација ќе се обиде да го спречи излегувањето, вадењето 900000 илјади луѓе е ѓаволски тешка речиси невозможна мисија, изјави Никовски.

Тој се осврна и на актуелната војна во Украина и рефлексиите од истата врз Македонија, за што рече дека не чека тешка економска криза на есен.

Светот веќе никогаш нема да биде ист, се создава нов мултиполарен светски поредок предводен од Русија, Кина, Индија.. во кој неоколонијалните доктрини ќе бидат минато, рече поранешниот амбасадор на Република Македонија во Москва, Ристо Никовски.

Целото интервју можете да го погледнете овде:

 

 

 

Related posts

Leave a Comment