Свет

Ројтерс: ЕУ има намера да ги ублажи санкциите против руските банки за трговија со храна

Европската унија ќе ги измени претходно усвоените пакети санкции, со што ќе се овозможи одмрзнување на дел од средствата на водечките руски банки.

Ројтерс пишува за ова повикувајќи се на нацрт-документот.

Забележано е дека тоа е неопходно за да се олесни трговијата со храна и ѓубрива.

Во извештајот се вели дека, особено, станува збор за VTB, Sovcombank, Novikombank, Otkritie Bank, VEB, Promsvyazbank, Rossiya Bank и Sberbank.

Related posts

Leave a Comment