Свет

Русите тврдат: Убивме 1.200 Украинци за 24 часа

Руското Министерство за одбрана соопшти дека украинската армија, која по лична наредба на Владимир Зеленски се обидела да изврши офанзива во правец на Миколаев и Криви Рих, претрпела огромни загуби. Тие додаваат дека за 24 часа биле ликвидирани повеќе од 1.200 милитанти.

„При кршењето на офанзивата, која беше започната по лична наредба на Зеленски, украинската армија претрпе огромни загуби во правец на Миколаив и Криви Рих, како и во други правци. „Во изминатите 24 часа, во ефективните акции на руската армија се уништени 48 тенкови, 46 пешадиски борбени возила, 37 други оклопни борбени возила, осум пикап камиони со митралези голем калибар и убиени повеќе од 1.200 украински милитанти. Портпаролот на Министерството за одбрана Игор Конашенков изјави за новинарите.

При одбивањето на офанзивата, се тврди дека руската армија ги уништила одредите на 128-та специјална планинска нападна бригада на вооружените сили на Украина, кои таму биле префрлени од западна Украина.

„Пет војници од оваа бригада го положија оружјето и се предадоа“, рече Конашенков.

Руската армија, исто така, тврдеше дека ликвидирала повеќе од 100 милитанти на неонацистичката формација „Кракен“ и странски платеници во областа Константиновка во Народна Република Доњецк. Во областа Александровка во областа Днепропетровск, руската армија, наводно, ликвидирала повеќе од 200 милитанти, меѓу кои и 40 странски платеници, со високопрецизно копнено оружје, пренесува Спутник.

Во изминатите 24 часа руската авијација, како што беше најавено, ги уништи производствените капацитети на фабриката „Интервзривпром“ во Кривји Рих, каде што се правеа експлозиви наменети за украинската армија.

Борбената авијација на руската армија уништи пет украински штабови, три магацини со ракетно-артилериско оружје и муниција во областа на населбата Сарни во областа Ривне, Криви Рих во областа Дњепропетровск и Вернопоље во регионот Харков. како и 52 артилериски единици. Руската воздушна одбрана собори два авиони Су-25 на украинската армија во регионот на Миколаев, а пет беспилотни летала беа соборени во регионот Харков, пишува Спутник.

Related posts

Leave a Comment