Свет

Русите ја предупредуваат Германија: „Замрзнувањето на Северен тек 2 неповратно ќе ги оштети билатералните односи“

Руското Министерство за надворешни работи во средата соопшти дека одлуката на Германија да го замрзне сертификацијата на гасоводот Северен тек 2 е неприфатлива и ќе предизвика непоправлива штета на нивните билатерални односи.

Тоа ќе доведе и до неизбежен и брз пораст на цените на гасот, предупреди Министерството.

Германија минатиот месец го запре „Северен тек 2“, кој треба да ги удвои испораките на руски гас за Германија, откако Русија официјално ги призна двата сепаратистички региони во источна Украина.

Швајцарскиот оператор на гасоводот Nord Stream 2 AG не поднел барање за стечај, соопшти во средата. 

Компанијата ги отпушти вработените само откако САД и воведоа санкции. 

Гасоводот долг 1.230 километри не започна со работа во очекување на германската сертификација. Но, процесот на одобрување беше замрзнат минатата недела поради ескалацијата на украинската криза. Неколку големи компании најавија дека ќе се повлечат од нивните руски проекти, вклучително и Шел, која повеќе нема да учествува во Северен тек 2, меѓу другите инвестиции.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!