Свет

Русија бара состанок на Советот за безбедност на ОН поради гранатирањето на нуклеарната централа

Русија побара состанок на Советот за безбедност на ОН на 11 август поради наводните украински напади врз нуклеарната централа Запорожје (НПП), изјави за новинарите во вторникот извор од руската мисија во ОН.

„Русија побара да се одржи брифинг на Советот за безбедност на ОН на 11 август попладне во врска со последните напади на Украина врз нуклеарната централа Запорожје и нивните можни катастрофални последици“, изјави извор за руската државна ТАСС. Русија побара на состанокот да учествува и генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси, кој треба да направи извештај за ова прашање.

Москва ја обвинува украинската армија дека постојано извршува напади во областа на нуклеарната централа Запорожје, најголемата нуклеарна централа во Европа со шест активни реактори. Тие тврдат дека украинската војска ја гранатирала електраната на 7 август, конкретно насочена кон складиштето на потрошеното нуклеарно гориво. Руската воено-цивилна управа на градот Енергодар, каде што се наоѓа нуклеарната централа, објави дека украинската војска истрелала ракета „Ураган“ од 220 мм со боева глава со касети кон централата. Во нападот наводно била оштетена управната зграда на станицата и соседната територија на магацинот.

Во март 2022 година, руската армија ја окупираше СИ Запорожје и беше ставена под контрола на руската армија. Руската ТАСС пишува дека електраната во моментов работи со капацитет од 70 отсто, бидејќи регионот Запорожје има вишок на електрична енергија. Се планира дел од електричната енергија произведена во СИ Запорожје да се насочи кон Крим.

 

Related posts

Leave a Comment