Свет

Русија ги повикува членките на ОБСЕ да го принудат Киев да се откаже од плановите за „крвава и самоубиствена авантура“ во Донбас

Земјите-членки на ОБСЕ треба да го принудат Киев да се откаже од плановите за „крвава и самоубиствена авантура“ во Донбас, изјави советникот на руската делегација на разговорите во Виена за воена безбедност и контрола на оружјето Јулија Жданова на итен заеднички состанок на ОБСЕ Форум за безбедносна соработка и Постојан совет на ОБСЕ.

Земјите-членки на ОБСЕ одржуваат состанок на ОБСЕ на барање на Украина за да разговараат за она што тие тврдат дека е невообичаена воена активност на границата Русија-Украина. Руската делегација се спротивстави на идејата за усвојување какви било резолуции или препораки на состанокот на ОБСЕ.

„Ако земјите-членки на ОБСЕ навистина сакаат да спречат ескалација на напнатоста не само вербално, туку и со реакција, тие не треба да ја повикуваат Русија да го ограничи воениот состав’ на нејзината територија (всушност, го нема!), но да го принуди Киев да се откаже од воинствената реторика и да се воздржи од крвава и самоубиствена авантура во Донбас “, рече Жданова во изјавата добиена од ТАСС.

„Русија е за мировно решавање на внатре украинскиот конфликт преку директен дијалог на Киев со Доњецк и Луганск врз основа на строго почитување на Минската спогодба во целост. Ги повикуваме сите други да ги следат чекорите. Ние ќе сториме сè за да го вратиме мирот во Донбас и да го заштитиме неговото цивилно население “, нагласи рускиот дипломат.

Западните земји во последните денови постојано изразуваа загриженост во врска со шпекулациите на украинската војска за руско наталожување долж границата со Украина. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, порано рече дека движењето на руските трупи внатре во руската територија не треба да ги загрижува другите земји бидејќи тоа не им е закана на кој било начин. Исто така, тој истакна дека настаните во Донбас биле интраукраински конфликт во кој никогаш не биле вклучени руски сили.

Ситуацијата во Донбас се влоши на крајот на февруари, со размена на оган, вклучително со минофрлачи и ракетни истрели, регистрирани секој ден. Завојуваните страни се обвинуваа едни со други за напливот на тензии.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!