Свет

Русија ги повлекува трупите од градот Херсон

Русија ќе ги повлече трупите од градот Керсон - МО

Русија одлучи да ги повлече своите војници од десниот брег на реката Днепар, вклучувајќи го и регионалниот главен град Керсон. Министерството за одбрана објасни дека сака да избегне непотребни загуби меѓу своите сили и да ги поштеди животите на цивилите.

И покрај тоа што велат дека одлуката не била лесна, командантите не гледаат смисла да ги задржат трупите на десниот брег, изјави во средата шефот на руската воена операција во Украина, армискиот генерал Сергеј Суровикин, на министерот за одбрана Сергеј Шојгу. Генералот укажа на континуираните украински напади на хидроелектричната брана Каховска на реката Днепар, тврдејќи дека тоа може да значи целосна изолација на руските трупи во Херсон.

„Доколку режимот во Киев … започне уште поразорен напад на браната Каховска, може да се појави проток на вода што ќе поплави големи области, предизвикувајќи значителни цивилни жртви“,  додаде Суровикин. Ова, според командантот,  „би создало дополнителни закани за цивилите и ризикува целосна изолација на нашата групација на силите на десниот брег на Днепар“.

Повлекувањето би помогнало да се избегне најлошото сценарио и исто така да се задржи борбената ефикасност на групирањето на силите во областа, рече Суровикин.

„Започнете со повлекување на силите“, му рече Шојгу на Суровикин во видеото објавено од медиумите. Министерот му нареди на генералот да организира безбедно преместување и за војниците и за цивилите.  

Во текот на изминатите недели, локалните власти започнаа напори да доведат што е можно повеќе цивили на левиот брег на Днепар, наведувајќи ја заканата од украинските сили лоцирани на спротивната страна. Над 115.000 луѓе го напуштиле градот до денес, според Суровикин.

Русија го вклучи во својот состав регионот Херсон минатиот месец, откако жителите на референдум гласаа за отцепување од Украина и барање за пристап кон Русија. Киев го отфрли гласањето како „измама“ и вети дека ќе употреби воена сила за повторно да ги заземе сите територии за кои смета дека се под негов суверенитет.

Украина спроведува контраофанзива во последните два месеци, принудувајќи ги руските трупи да се вратат на некои места. Претходно оваа недела, украинските војници извршија неколку напади, правејќи обид во источниот дел на регионот Харков, во северозападниот дел на Народната Република Луганск и во регионот Херсон. Сите напади беа успешно одбиени, соопшти руската војска.

Според Суровикин, трупите на Киев претрпеле големи загуби, кои изнесуваат над 12.000 војници во октомври. Руските жртви биле седум до осум пати помали, рече тој. Генералот тврдеше дека руските трупи успеале да ја „стабилизираат“ ситуацијата на фронтот, вклучително и со помош на мобилизираните од крајот на септември.

Related posts

Leave a Comment