Свет

Русија ги предупреди САД да не испраќаат повеќе оружје во Украина

Русија ги предупреди САД да не испраќаат повеќе оружје во Украина, изјави московскиот амбасадор во Вашингтон за руската државна телевизија.

„Ја нагласивме неприфатливоста на оваа ситуација во која Соединетите држави вметнуваат оружје во Украина и повикавме да се прекине оваа практика“, рече Анатолиј Антонов во интервју за ТВ каналот „Россија 24 “ . Антонов рече дека е испратена официјална дипломатска нота до Вашингтон во која се изразува загриженоста на Русија. Тој рече дека ваквите испораки на оружје од САД дополнително ќе ја влошат ситуацијата и ќе го зголемат уништувањето во конфликтот.

Американскиот министер за надворешни работи Антони Блинкен и американскиот секретар за одбрана се сретнаа со украинскиот претседател Володимир Зеленски во неделата во Киев, при што ветија нова помош во вредност од 713 милиони долари Претходно во април, претседателот Џо Бајден најави дополнителна воена помош од 800 милиони долари за Украина, проширувајќи го опсегот на „помош“ за тешката артилерија. Севкупно, Соединетите Држави испратија или најавија повеќе од 4 милијарди долари помош од почетокот на војната.

Related posts

Leave a Comment