Свет

Русија ги спореди украинските сили во Азовстал со терористите од Сирија

GUY ADAMS reveals how Ukrainians are holding out beneath the smoking ruins  of Mariupol | Daily Mail Online

 

Кремљ реагира ше на извештаите дека украинските војници заробени во челичарницата сакаат да заменат цивили за храна и лекови

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ги спореди условите за евакуација на цивилите, наводно изнесени од украинските војници опколени во челичарницата Азовстал во Мариупол со барањата што претходно ги поставиле терористите во Сирија.

Говорејќи во четвртокот, Песков реагираше на извештаите дека украинските сили заробени во фабриката сакале да ги разменат цивилите кои се држат таму за храна и лекови.

Претходно неименуван претставник на руската команда задолжен за операцијата во огромната фабрика во Азовстал го изјави ова тврдење за рускиот медиум Риа Новости. Службеникот им рече на новинарите дека „ сме виделе такви методи и порано, на пример во Сирија “, каде терористите, исто така, се обидоа да разменат луѓе за храна. Според извештајот на Риа Новости, „ повеќе од 200 цивили, вклучително жени, деца и стари лица може да бидат задржани во подземните тунели и бункери на Азовстал. 

Вјачеслав Володин, претседател на руската Државна дума, исто така го коментираше извештајот во четвртокот. Во својата објава на Телеграм, тој тврди дека „ милитантите во Азовстал предложиле да се заменат преостанатите цивили таму за храна и лекови. Володин ги откри и условите на наводната зделка – петнаесет заложници за еден тон храна, како и лекови. Тој, исто така, додаде дека украинските војници наводно „ предупредиле дека повеќе нема да пуштат никого во Украина “, туку ќе ги разменат за стока.

Рускиот политичар ги обвини украинските сили дека прво намамиле цивили во челичарницата, за подоцна да ги користат како жив штит и да се обидат да ги разменат за храна. Според Володин, опколените прокиевски трупи ефективно го изедначиле човечкиот живот со 66,6 килограми стока. Рускиот функционер тврди дека украинските борци биле заинтересирани само да ја спасат сопствената кожа.

Тој го опиша ова однесување како типично за „ терористите. 

Руските сили тврдат дека го контролираат целиот пристанишен град Мариупол, освен челичарницата Азовстал – последното украинско упориште таму.

Огромната централа од советската ера има широка мрежа на утврдени бункери и тунели од времето на Студената војна каде што украинските војници, како и националистичките баталјони, се под опсада повеќе од еден месец.

На 21 април, рускиот претседател Владимир Путин ја прекина операцијата за упад во централата, стравувајќи од големи жртви меѓу руските трупи, и наместо тоа нареди да се воведе целосна блокада на украинските сили кои се кријат таму.

Меѓутоа, во последните денови пристигнуваат извештаи дека борбите се обновени во челичарницата. Украинскиот весник „Униан“ во средата навечер тврдеше дека поранешен вработен кој работел во челичарницата им покажал на руските сили „ тајни тунели под централата. Според извештајот, руските војници се обидувале насилно да влезат во бункерите, но се соочиле со отпор од украинските сили.

Народната Република Доњецк претходно ги обвини украинските борци дека користат прекин на огнот за евакуација за да заземат нови позиции во централата, што ги принуди руските трупи да нападнат со артилериско и воздушно бомбардирање.

 

Related posts

Leave a Comment