Свет

Русија го прикажа уништувањето на украинска единица во Харков

Харков, Украина

Руското Министерство за одбрана денеска покажа видео од руска разузнавачка група која уништила украинска минофрлачка единица во областа Харков.

„Додека беше на извидничка мисија, поручникот Виталиј Вахрушев наиде на украинска минофрлачка единица. Тој го пријави ова кај командантот на групата и му беше наредено да ја елиминира минофрлачката единица. Ова уништување беше неопходно за да може нашата извидничка група да напредува по утврдената рута во Харков. регион“, соопштија од руското Министерство, пренесе ТАСС.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Се додава дека непријателот бил елиминиран со помош на снајперски пушки.

Руското Министерство објави и видео од уништена украинска воена опрема во правец Николаев-Криви Рих.

Според изјавата на заменик-командантот на полкот за воздушен напад, украинската армија не ја постигнала планираната цел во оваа насока, но загубила стотици војници и неколку единици.

Претходно портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков изјави дека од 6 до 10 септември украинската армија загубила околу 4.000 војници во Харков и на потегот Миколаев-Кривј Рих, а повеќе од 8.000 се ранети.

Related posts

Leave a Comment