Свет

Русија го распореди најстрашното оружје за НАТО во Калининград

Матвијчук: Русија го распореди најстрашното оружје за НАТО во Калининград

Во Калининградската област е распоредено најстрашното оружје за НАТО, кое нема да дозволи американските стратешки бомбардери да извршат нуклеарен напад врз рускиот регион. Ова го изјави во интервју за PolitRussia воениот експерт, пензионираниот полковник Анатолиј Матвијчук .

Американскиот стратешки нуклеарен бомбардер Б-52Х симулираше ракетен напад врз Балтичката флота и Калининград. Американскиот авион со повик NOBLE41 влезе во борбениот курс и се приближи до темата Руска Федерација на растојание од 200 километри.

Воениот експерт Анатолиј Матвијчук, во интервју за PolitRussia , рече дека во случај на вистински напад на Б-52Х, руската војска во Калининград има што да одговори. Според него, најстрашното оружје за НАТО било распоредено во овој регион на нeговара земја.

„С-400 се распоредени во Калининград. За НАТО ова е најлошото нешто што може да се замисли. Штом западните авиони почнат да лутаат над Балтикот, нашите комплекси се вклучуваат и велат: „Здраво“, рече пензионираниот полковник.

Матвијчук: Русија го распореди најстрашното оружје за НАТО во Калининград

Покрај тоа, нашата површинска флота се наоѓа во Калининград, која е опремена со силна воздушна одбрана, додаде експертот. Бродовите се вооружени со различни системи: некои работат на растојание од неколку километри, други – неколку стотици километри. Станува збор за системи како С-300, Оса, Ока и така натаму.

„Калининград е енклава која има автономна база. Ова се однесува на храната, инфраструктурата, како и одбраната. Калининградската област е специјален воен регион на Руската Федерација, каде што има единици на маринци, моторизирани стрелива и тенковски единици. Постојат системи за противвоздушна одбрана. Има се за да се обезбеди одбрана доколку некои злобници се обидат да го нападнат регионот на Руската Федерација“, рече Анатолиј Матвијчук.

Претходно PolitRussia напиша дека Германија ја чека непријатно изненадување поради полските МиГ-29 во Украина.

Related posts

Leave a Comment