Свет

Русија „го следи развојот“ на ситуацијата во Куба и го отфрла како „неприфатлив“ секој обид за нејзино дестабилизирање од странство

Руското Министерство за надворешни работи потврди дека е убеден дека „кубанските власти ги преземаат сите потребни мерки за воспоставување на јавниот ред и мир во корист на своите граѓани“.

Руското Министерство за надворешни работи денес објави дека „го прати развојот“ на ситуацијата во Куба, каде минатиот викенд имаше обиди за протести и го отфрли како „неприфатлив“ секој обид за дестабилизација на земјата од странство.

„Убедени сме дека кубанските власти ги преземаат сите потребни мерки за воспоставување на јавниот ред и мир во корист на своите граѓани, во рамките на националниот Устав и сегашното домашно законодавство“ , се вели во соопштението на руското Министерство за надворешни работи.

Министерството нагласи дека Москва смета дека е „неприфатливо надворешно мешање во внатрешните работи на суверена држава и каква било друга деструктивна акција што промовира дестабилизација на ситуацијата на островот“.

Минатата недела, групи противници на владата на претседателот Мигел Диаз-Канел излегоа на протест во општината Сан Антонио де лос Бањос, во провинцијата Артемиса, југозападно од градот Хавана; во градот Сантијаго де Куба и во различни точки во главниот град на Куба.

Во врска со ова, претседателот, кој се пресели во Сан Антонио де лос Бањос, каде имаше и демонстрации за поддршка на неговата Влада,  увери  дека нема да дозволи никој да манипулира со ситуацијата во карипската земја, додека овие акти ги нарече „систематска провокација која промовира контрареволуција . 

„Ние нема да дозволиме никој да манипулира со нашата ситуација или да брани кауза што не е кубанска, кауза што е само анексијалистичка и затоа ги повикуваме комунистите и револуционерите во земјата“, рече Дијаз-Канел. „Даден е редоследот на борба, револуционерите излегуваат на улица“, додаде тој.

Пандемија влошена од блокадата

Јавната здравствена состојба во Куба, среде кризата со коронавирусот, е влошена поради економската блокада наметната од Соединетите држави со децении, која се интензивираше во последните неколку години.

„На многу кукавички, многу суптилен, многу перверзен начин, од најсложените ситуации што ги имавме во провинциите, овие од империјата„ Јенки “сега почнаа да се појавуваат со  доктрини за интервенција за  да се зајакне критериумот дека кубанската влада не е способна да излезе од оваа ситуација “, рече претседателот.

Дијаз-Канел исто така побара да се отстрани блокадата на островот. „Зарем тоа не е геноцид? Зар не е тоа злосторство против човештвото? Верувам дека животот [и] историјата ни покажува кој стои зад сето ова, за ставање крај на кубанската револуција“, рече тој.

Во последните неколку недели, Куба минува низ нов бран на коронавирус, регистрирајќи рекорден број на инфекции и смртни случаи. Здравствената вонредна состојба се чувствува посилно на островот отколку во другите земји во регионот, делумно поради континуираната блокада од страна на САД, што го попречува пристапот до лекови и материјали за производство на вакцини. 

Последиците од блокадата

Според  информациите  обезбедени од кубанското Министерство за надворешни работи, за време на владата на Доналд Трамп (2017-2021), против Куба биле применети 243 еднострани мерки на присила; од нив, 55 само во 2020 година, што се издвојуваше по „нивната систематичност и намера“.

Во однос на здравјето, штетите изнесуваат 198,348,000 долари помеѓу април и декември 2020 година; Оваа бројка е за 38 милиони повеќе од онаа пријавена во периодот од април 2019 година до март 2020 година.

Покрај тоа, администрацијата на Трамп ги зголеми ограничувањата за патувања, воведе нови казни против странски банки кои управуваат со финансиски средства поврзани со Хавана, го ограничуваат испраќањето на дознаки и го проширија списокот на кубански агенции и организации со кои им е забрането воспоставување на американски институции. меѓу другите мерки.

Минатиот јуни, Генералното собрание на Обединетите нации ја  одобри  резолуцијата со која се бара крај на американската комерцијална, економска и финансиска блокада против островот за шест децении. 

Related posts

Leave a Comment