Дипломатија

Русија: ЕУ да се откаже од неоколонијалните амбиции кон Западен Балкан

Зајцев: ЕУ да се откаже од неоколонијалните амбиции кон Западен Балкан

Русија ја повикува Европската унија да се откаже од своите „неоколонијални амбиции“ и да се придржува до еднаков пристап заснован на почитување на земјите од Западен Балкан, изјави денеска заменик-портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Алексеј Зајцев.

 

Како што јави Тасс, Зајцев го привлече вниманието на изјавата на германскиот канцелар Олаф Шолц, кој по средбата со косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „Западен Балкан и припаѓа на Европа“ и дека во иднина ќе стане дел од Европската унија.

Тој рече дека претставниците на ЕУ со вакви необврзувачки изјави се обидуваат да ги охрабрат земјите од Западен Балкан, кои се повеќе се разочарани од доцнењето на процесот на приближување кон ЕУ.

„Германија и другите земји на ЕУ, кои се чини дека ги заборавија лекциите од историјата, продолжуваат да го гледаат Западен Балкан како сфера на нивните ексклузивни геополитички интереси и го третираат како свој двор, додека ја обвинуваат Русија дека сака да воспостави свои зони на влијание во Европа“, рече Зајчев.

Според рускиот дипломат, Москва во неколку наврати ја осудувала „полската практика“ на користење на аспирациите на земјите од регионот кон членство во ЕУ за „очигледна уцена, нелојална конкуренција и истиснување инвестиции“ на земји кои не се членки на ЕУ, што навистина придонесува за социјално економски раст и стабилност на Западен Балкан.

Тој рече дека, под изговор дека ја следат политиката на Брисел, балканските народи биле принудени да поддржат антируски санкции и се соочуваат со вештачки избор меѓу ЕУ или Русија, а никој не им гарантира членство во ЕУ во догледна иднина.

„Ја повикуваме Европската Унија да се откаже од своите неоколонијални амбиции и да се придржува до еднаков пристап заснован на почитување на соседните земји, вклучително и Западен Балкан“, рече Зајцев.

Related posts

Leave a Comment