Свет

Русија е загрижена поради конфронтацијата меѓу САД и Иран – Путин

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва “ќе го поздрави секое подобрување кога станува збор за односите меѓу САД и Иран”

 

 

 

Рускиот претседател Владимир Путин изрази загриженост во врска со конфронтацијата меѓу САД и Иран. Ова тој го изјави на американскиот режисер Оливер Стоун во интервјуто објавено на официјалната веб-страница на Кремљ во петокот.

“Ова нè загрижува бидејќи тоа се случува во близина на нашите граници, што може да ја дестабилизира ситуацијата околу Иран, да влијае на некои земји со кои имаме многу блиски односи, предизвикувајќи дополнителни приливи на бегалци во голем обем плус значително оштетување на светската економија, како и глобалниот енергетски сектор “, рече Путин.

“Ние би го поздравиле подобрувањето кога станува збор за односите меѓу САД и Иран. Едноставната ескалација на тензијата нема да биде поволна за никого. Ми се чини дека тоа е случај и со САД”, додаде тој.

САД се повлекоа од иранскиот нуклеарен договор на 8 мај 2018 година и воведоа економски санкции за извозот на нафта во Техеран. Една година подоцна, на 8 мај 2019 година, иранскиот претседател Хасан Рохани го објави мораториумот на некои обврски од договорот од страна на Иран во рамките на нуклеарната спогодба, и им даде на другите учесници во договорот рок од два месеца да се вратат кон имплементацијата на договорот.

Ситуацијата околу Иран дополнително се влоши по инцидентот од 13-ти јуни во Ормудскиот теснец, кога два танкери се запалија по претпоставените напади. САД  одговорноста за инцидентот ја префрлија врз  Иран. Обединетото Кралство и Саудиска Арабија ги поддржаа овие обвинувања. Техеран ги отфрли овие тврдења.

Related posts

Leave a Comment