Свет

Русија: Зад религиозните репресии во Украина стојат САД

САД се соучесници во тековните религиозни репресии во Украина, настојувајќи да се забие меѓу верниците на нацијата како дел од нејзината антируска надворешна политика, соопшти во неделата московското Министерство за надворешни работи.

Во соопштението, Министерството ја коментираше неодамнешната одлука на властите во Киев да го стават во домашен притвор игуменот на Киевската Печерска Лавра – најистакнатиот православен манастир во Украина – Митрополитот Павел (секуларно име Пјотр Лебед). Високиот свештеник е осомничен за негување на проруски чувства и поттикнување меѓуверска омраза, што тој го негира.

Овој најнов развој, се вели во соопштението, покажува дека кампањата на Украина за заземање на Лаврата „дојде до крај“.

Сепак, Министерството тврди дека „не е тајна дека режимот на [украинскиот претседател Владимир] Зеленски не е независен во својата антицрковна политика“.

„Поделба во православието, удар врз оваа сфера на животот, е целта што Вашингтон ја прогласи одамна“, се вели во Министерството, додавајќи дека САД создале „изопачен механизам на директно и индиректно влијание врз конфесионалната страна на Киевската политика“.

Активностите во оваа насока се поддржани од генералниот амбасадор на САД за меѓународна верска слобода и од Комисијата за меѓународна верска слобода, се додава.

Тековната ситуација со Лаврата и другите цркви во Украина „е од целосно вештачка природа и е вештачко поттикнување на верска омраза“, тврди Министерството.

„Назначен од Вашингтон… Актуелниот претседател на Украина целосно ја разбира неговата зависност од САД. Тој води антиправославна политика по налог на Американците кои решаваат антируски задачи, уште еднаш користејќи ја украинската администрација како ништо повеќе од алатка“.

Министерството додаде дека верската политика на Киев влијае не само на православните верници, посочувајќи на извештаите за исламофобија и антисемитизам во земјата.

Во последните неколку недели, украинските власти спроведоа масовна акција против Украинската православна црква (УПЦ), за која Киев ја сомничи дека тајно ја поддржува Русија, и покрај фактот што црквата ја прогласи својата независност од Москва по почетокот на конфликтот во февруари. 2022 година.

Минатиот месец, како дел од кампањата против истата, властите побараа монасите од Лавра да го напуштат манастирот, наведувајќи го наводното прекршување на договорот од 2013 година што му дозволуваше на ентитетот да управува со верскиот локалитет. УПЦ одби да се усогласи, отфрлајќи ја наредбата како незаконска.

Украина долго време доживува религиозни тензии, при што неколку ентитети тврдат дека се вистинската православна црква. Двата главни ривали се Украинската православна црква и Православната црква на Украина (ОКУ) поддржана од Киев, која Руската православна црква ја смета за расколничка.

Related posts

Leave a Comment