Свет

Русија: Западот испраќа воени бродови на Црното Море за да ја заплаши Русија

Западот испраќа воени бродови на Црното Море со цел да ги ескалира тензиите во регионот, изјави за Спутник извор од руското Министерство за надворешни работи, нагласувајќи дека влезот на британските воени бродови во Црното Море преку Босфор има за цел да ја заплаши Русија

„Сè што се прави во врска со влегувањето на бродови во Црното Море, се прави со една цел – да се зголеми притисокот врз нашата земја за да можеме, како што се надеваат, да’ разбереме ’нешто и да се однесуваме како што очекуваат од нас, да покажеме повеќе попустливост на некој начин. Можеби тие сметаат дека е можно да се плашиме од нешто. „Сè е насочено кон тоа“, рече нашиот извор.
Тој нагласи дека „руската страна не сметала, ниту пак е нејзина задача да брои колку воени бродови има“.

„Но, ескалацијата на тензиите не се однесува само на Црното Море, туку воопшто на сите наши односи. Не можеме да го поддржиме тоа. Тоа не е наша политика , не е наш избор “, рече извор од Министерството за надворешни работи.

Притоа тој потсети на конвенцијата од Монтре, која го одредува максималниот број и тежина на бродовите на земјите кои не се од регионот на Црното Море, нивниот депласман, колку можат да бидат во Црното Море истовремено.

„ Ние сметаме на здравиот разум на оние од кои зависи почитувањето на Конвенцијата од Монтре“, рече извор од Министерството за надворешни работи.

„Тајмс“ напиша дека Велика Британија во мај ќе испрати разурнувач и фрегата против подморници на Црното Море, во знак на солидарност со Украина и сојузниците на НАТО во регионот.

Претходно, извор од турското Министерство за надворешни работи за Спутник изјави дека Лондон и испратил на Анкара известување дека нејзиниот брод ќе помине преку Босфор во Црното Море во првата недела од мај.

Loading...

Related posts

Leave a Comment