Свет

Русија изведува вежби покрај британскиот носач на авиони(ВИДЕО)

Московски ракетен крстосувач на воени вежби во Медитеранот

Бродовите на руската морнарица ќе ги пријават воените вежби на Медитеранот со ракетен оган на околу 30 километри од британскиот носач на авиони „Кралица Елизабета“, според информациите на Меѓународниот информативен систем за персонал за авијација (НОТАМ).

Според НОТАМ, маневрите на руските бродови треба да се одржат на 26 јуни. Во овој поглед, медитеранската зона, јужно од Кипар, ќе биде затворена. Од друга страна, британските бродови се наоѓаат во мала област на морето, јужно од Кипар, од 1 до 30 јуни. Со ова, подрачјето на дејства на на „кралицата Елизабета“ и северната граница на зоната на воени вежби на руската флота ги делат само десеттина километри.

Руското Министерство за одбрана претходно соопшти дека заедничките воени вежби на оперативната флота и Воздушно-вселенските сили започнаа на 25 јуни. Во маневрите учествуваат пет брода и две подморници. Покрај нив, на вежбите ќе бидат присутни носители на хиперсонично оружје МиГ-31К, како и бомбардерите Ту-22М3.

 

 

 

Related posts

Leave a Comment