Свет

Русија: Имаме непобитни докази дека Украинците се виновни за масакрот на воените заробеници

РУСКИОТ претставник во ОН Дмитри Полјански денеска на Твитер објави дека Русија има „непобитни докази за украинската одговорност за нападот на Оленивка“, проруски сепаратистички затвор во кој неодамна беа убиени 53 украински заробеници од фабриката за челик Мариупол Азовстал.

„Денеска го информиравме генералниот секретар на ОН дека имаме непобитни докази за украинската одговорност за гранатирањето на Оленивка. ОН не треба да се кријат, туку да го осудат ова злосторство на режимот во Киев“, напиша Пољански, без да прецизира со какви „непобитни докази располагаат“.

„Русија започна меѓународна истрага за да ги пронајде виновниците и да ги казни“, додаде рускиот дипломат.

Украина од друга страна ја обвинува Русија за масакрот на воените заробеници. Москва соопшти дека ќе дозволи пристап до Оленивка на експерти на ОН и Црвениот крст, кои треба да спроведат независна истрага. 

Related posts

Leave a Comment