Свет

Русија и донираше 20.000 тони пченица на Куба

Cuba and the United States: A History of Encounters and Disagreements |  Atalayar - Las claves del mundo en tus manos

Русија во четвртокот донираше речиси 20.000 тони пченица на својот политички сојузник Куба, што е добредојден подарок за островската држава, која почнува да чувствува болка поради наглиот пораст на светските цени на житото во услови на криза во Украина, објави Ројтерс во петокот (22-ри април).

Рускиот амбасадор во Куба, Андреј Гушков, на церемонијата рече дека минатата година руската влада се согласила да испрати жито во Куба. Меѓутоа, бродот што превезувал пченица, објаснува дипломатот, се заглавил во близина на Островот на слободата поради западните санкции што Западот ги воведе кон Русија. Банкарските ограничувања ги искомплицираа руските плаќања на испраќачот, што го прави привремено невозможно истоварувањето на бродот во кубанското пристаниште.

„Она што се случи јасно покажува дека едностраните присилни мерки преземени против Русија, како што се оние што се користат против Куба, се штетни за животите на обичните луѓе“, им рече рускиот амбасадор на локалните новинари, според US LA News .

Голема донација на пченица, која се користи за производство на леб, основна храна субвенционирана од државата во Куба, беше значајна помош од Москва за нејзиниот прекуокеански сојузник.

На 7 април, Куба им се придружи на Кина, Северна Кореја, Иран, Сирија и Виетнам во гласањето против резолуцијата усвоена од Генералното собрание на ОН за суспендирање на членството на Русија во Советот за човекови права на ОН поради извештаите за „кршење на човековите права во Украина“. Ројтерс .

Куба и Русија имаат долга историја на сеопфатна соработка од Кубанската револуција во 1959 година. под водство на Фидел Кастро, иако овие врски ослабеа во последните неколку децении по распадот на СССР. Меѓутоа, неколку дена пред почетокот на воената операција во Украина, Русија се согласи да ја одложи исплатата на кубанскиот долг до 2027 година. Владите на двете земји, исто така, се согласија да ги продлабочат врските и да ги истражат можностите за соработка на полето на транспортот, енергијата, индустријата и банкарството.

Русија, еден од најголемите светски извозници на пченица, продолжува да им испорачува пченица на Куба и другите трговски партнери, и покрај санкциите што ја комплицираа логистиката. Островската држава со 11 милиони жители, изолирана од американските санкции за време на Студената војна, се соочува со тешка економска криза, забележува Ројтерс .

Related posts

Leave a Comment