Свет

Русија и Кина ги осудуваат западните санкции, Лавров најави „нов чесен светски поредок“

Руските и кинеските министри за надворешни работи денес ги осудија „незаконските и контрапродуктивни“ санкции на Западот наметнати на Москва поради нејзината операција во Украина, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

 

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји разговараше со рускиот колега Сергеј Лавров во источната кинеска провинција Анхуи, каде Кина е домаќин на дводневна конференција за Авганистан.

Состанокот се одржа нешто повеќе од еден месец откако Русија испрати десетици илјади војници во Украина во „ специјална воена операција “, предизвикувајќи невидени санкции од Западот.

Русија бара поддршка и партнерство од Кина.

„Министрите разменија мислења за ситуацијата околу Украина. Шефот на руското Министерство за надворешни работи го информираше својот кинески колега за напредокот на специјалната воена операција… и динамиката на преговарачкиот процес со режимот во Киев“, соопшти руското Министерство за надворешни работи. се вели во соопштението.

„Двете страни ја забележаа контрапродуктивната природа на незаконските еднострани санкции наметнати на Русија од страна на САД со своите сателити.

Министерството соопшти дека двајцата министри се согласиле Русија и Кина да продолжат да го зајакнуваат своето стратешко партнерство и да зборуваат за глобалните прашања „во еден глас“.

„Беше договорено дополнително да се зајакне координацијата на надворешната политика и да се прошири соработката, како билатерално, така и во различни мултилатерални формати“, соопшти Министерството.

Лавров рече дека е многу тешко време во историјата на меѓународните односи и дека Русија, Кина и другите истомисленици веројатно ќе ги зајакнат односите за да формираат нов светски поредок , пренесува ТАСС.

„Заедно со вас и другите истомисленици ќе се движиме кон мултиполарен, праведен и демократски светски поредок“, рече Лавров.

Ванг рече дека кинеските и руските односи „го издржаа тестот на меѓународните турбуленции“ и дека постои подготвеност од двете страни за понатамошно развивање на односите, објави кинеската телевизија Феникс.

„Нема ограничување за соработката меѓу Кина и Русија, нема ограничувања за нашите напори да постигнеме мир, да гарантираме безбедност и да се спротивставиме на хегемонијата“, рече портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи на брифинг со новинарите во Пекинг.

Лавров, кој во понеделникот рече дека односите на Русија со Кина се на историски најсилно ниво, претходно пристигна во Кина на разговори организирани од Ванг, на кои треба да бидат вклучени претставници на владејачките талибанци во Авганистан, како и на Пакистан, Иран, Таџикистан и Узбекистан.

Кина и даде политичка поддршка на Русија во украинскиот конфликт и одби да ја осуди инвазијата, претставувајќи ги САД и НАТО како главни причинители на кризата.

Западните сили се загрижени дека Кина може да обезбеди материјална поддршка во украинската војна.

Related posts

Leave a Comment