Свет

Русија: Над 50 украински генерали и офицери загинаа во ракетен напад

Russia is putting Europe under a great risk on nuclear disaster as the  Russian cruise missile flew over the Ukrainian Nuclear Power Station – Free  Idel-Ural

 

Руското Министерство за одбрана соопшти дека ракетите Калибр биле користени и за уништување на хаубици и оклопни возила М777 доставени од Запад.

Воени бродови уништија команден центар со крстосувачки ракети „Калибр“, при што загинаа десетици украински офицери, соопшти во неделата руското Министерство за одбрана.

„Повеќе од 50 генерали и офицери на украинските вооружени сили беа убиени“, се вели во соопштението.

Нападоот се случил во близина на селото Широкаја Дача во регионот Днепропетровск. Ралетите го погодија комплексот каде командантите на неколку украински единици се собрале на состанок, соопшти Москва.

Министерството додаде дека ракетите Калибр биле користени и за уништување на 10 хаубици М777 и до 20 оклопни возила кои неодамна беа испорачани од Запад, а биле складирани во зградата на фабриката во јужниот град Николаев.

Во меѓувреме, Генералштабот на украинските вооружени сили во неделата извести дека артилеријата на земјата уништила неколку руски повеќекратни ракетни фрлачи.

Русија ја нападна Украина кон крајот на февруари, по неуспехот на Киев да ги спроведе условите од договорите од Минск, првпат потпишани во 2014 година, и евентуалното признавање на републиките Доњецк и Луганск од Донбас од страна на Москва. Протоколите со посредство на Германија и Франција беа дизајнирани да им дадат на отцепените региони посебен статус во рамките на украинската држава.

Оттогаш Кремљ побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на воениот блок на НАТО предводен од САД. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана и ги негираше тврдењата дека планирала насилно повторно да ги заземе двете републики.

Related posts

Leave a Comment