Свет

Русија: Онеспособен главниот центар за врски на украинската армија

Украина, Русија

МОСКВА – Руската армија денеска го онеспособи главниот комуникациски центар на вооружените сили на Украина во предградието на Киев, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков, пренесува РИА Новости.

„Утрото на 12 март, високопрецизно оружје со долг дострел ја погоди украинската воена инфраструктура. Воениот аеродром во Василково и главниот центар на радио и електронската разузнавачка служба на Вооружените сили на Украина во Бровари беа ставени надвор од акција. “, рече Конашенков.

Тој исто така рече дека руските сили уништиле речиси 3.500 украински воени објекти од почетокот на воените операции во Украина.

„За време на операцијата беа ставени надвор од функција 3.491 објекти на украинската воена инфраструктура. Уништени: 123 беспилотни летала, 1.127 тенкови и други оклопни борбени возила, 115 повеќецевни ракетни системи, 423 полски артилериски и минофрлачки топови, 934 специјални воени возила. Според Риа Новости, руски воен претставник изјавил.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!