Фудбал

Русија подготвува нови тужби против УЕФА и ФИФА

Russia expelled from World Cup as FIFA and UEFA hand down bans | The Japan  Times

Руските фудбалски власти ќе бараат компензација во новите случаи против управните тела УЕФА и ФИФА пред Судот за спортска арбитража (CAS), тврдат руските медиуми.

Рускиот фудбалски сојуз (РФУ) ќе побара финансиска штета настаната врз основа на загуби од спонзорството, како и компензација за суспензијата на плаќањата за младинските проекти кои беа започнати во рамките на иницијативите на ФИФА и УЕФА и се засноваат на претходно склучени договори, пренесува Шампионат, цитирајќи извор со познавање на ситуацијата.

Нема официјален коментар од РФУ за тврдењата.

CAS веќе ги отфрли руските жалби против суспензијата на забраната за нејзините тимови од страна на УЕФА и ФИФА, која беше изречена откако Москва ја започна својата воена операција во Украина.

РФУ, исто така, побара да се одложат натпреварите од плејофот за Светското првенство во 2022 година, но CAS подоцна објави дека барањето било повлечено откако натпреварите се одржаа во март без Русија, што ја прави жалбата ирелевантна.

Русија требаше да се сретне со Полска во полуфиналето на плејофот за европски квалификации во Москва на 24 март, при што победниците ќе се сретнат со Чешка или Шведска во руската престолнина пет дена подоцна.

Секоја од трите нации одби да игра со Русија, а Полска последователно доби подарок пред да ја победи Шведска во финалето на плејофот за да обезбеди место во Катар.

И покрај тоа што жалбите на РФУ беа одбиени досега, CAS допрва треба да донесе конечна одлука за одлуката на УЕФА и ФИФА да ги суспендираат сите руски тимови, при што се уште се формира комисија за сослушување.

Според Шампионат, руските фудбалски претставници очекуваат сослушувањата да започнат на крајот на април. 

Одделно, рускиот фудбалски функционер Алексеј Сорокин, дел од локалниот организационен комитет за финалето на Лигата на шампионите во 2022 година во Санкт Петербург, веќе изјави дека Русија ќе бара компензација од УЕФА откако го одзеде градот од ревијалниот дел и го пресели во Париз.

Таа одлука беше донесена на 24 февруари – четири дена пред УЕФА и ФИФА да објават целосна суспензија на руските тимови од натпреварувањата под нивно покровителство, врз основа на препорака од Меѓународниот олимписки комитет (ИОК).

Имаше стравувања кај некои во Русија дека би можела дури и да биде исфрлена од ФИФА на нејзиниот Конгрес во Доха на крајот на март, иако на крајот ова прашање не беше дел од дневниот ред.

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино подоцна рече дека „не е лесна одлука“ да се забранат руските тимови.„Но, моравме да ја донесеме одлуката, а сега треба да гледаме напред и да се надеваме дека непријателствата можат да престанат и да донесеме малку мир“, додаде Инфантино.

Related posts

Leave a Comment