Свет

Русија предупредува на „директен воен судир“ со САД

Континуираната конфронтација меѓу двете сили може да доведе до непредвидливи резултати, предупредува руската амбасада на САД

Однесувањето на Вашингтон на светската сцена ризикува директен конфликт меѓу нуклеарните држави, предупреди руската амбасада во САД.

„Денес, Соединетите Држави продолжуваат да дејствуваат без оглед на безбедноста и интересите на другите земји, што придонесува за зголемување на нуклеарните ризици“ , се вели во соопштението на амбасадата на својот канал на социјалната мрежа Телеграм.

„Чекорите [на САД] за понатамошно вклучување во хибридна конфронтација со Русија во контекст на украинската криза се преполни со непредвидлива ескалација и директен воен судир на нуклеарните сили“.

Амбасадата истакна дека Вашингтон неодамна се повлече од двата клучни договори за контрола на вооружувањето, Договорот за нуклеарни сили со среден дострел од 1987 година, кој забрани одредени класи на ракети од копно и Договорот за отворено небо од 1992 година, кој дозволи надзорни меѓусебни летови на територии.

Амбасадата ги повика САД „поблиску да ја разгледаат сопствената нуклеарна политика наместо да упатуваат неосновани обвинувања против земјите чии погледи на светот не се совпаѓаат со американските“.

„Нашата земја верно ги исполнува своите обврски како држава со нуклеарно оружје и прави максимални напори да ги намали нуклеарните ризици“ , рекоа дипломатите.

Изјавата доаѓа откако САД ја обвинија Москва дека ја користи нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина како покритие за своите војници. Фабриката, најголема во Европа, беше завземена од руските војници за време на раните фази на воената операција на Москва во Украина, која беше започната кон крајот на февруари. Продолжува да работи со украински персонал под руска контрола.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен ја нарече акцијата на Русија во објектот „врв на неодговорност“Русија и Украина, во меѓувреме, меѓусебно се обвинуваат за гранатирање на фабриката. Според Москва, артилерискиот оган на украинските сили предизвикал неколку пожари и делумни прекини на електричната енергија овој месец.

Русија минатата недела иницираше состанок на Советот за безбедност на ОН во врска со ситуацијата околу електраната Запорожје. Рускиот пратеник Василиј Небензија рече дека Москва ја поддржува Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) да изврши увид во објектот што е можно побрзо.

Related posts

Leave a Comment