Свет

Русија протера вработен во романската амбасада

Руското МНР, како одговор, прогласи за персона нон грата вработен во романската амбасада. Ова беше објавено во прес-службата на одделот.

„На 8 септември романскиот вршител на должност во Руската Федерација Космин Константин Јонита беше поканет во руското Министерство за надворешни работи, каде му беше врачена нота од Министерството за најава за „персона нон грата“ на вработен во романската Амбасадата во Москва “, истакна руското Министерство за надворешни работи.

Одделот додаде дека протерувањето на дипломатот е одговор на немотивираната одлука да се прогласи „персона нон грата“  рускиот дипломат во Букурешт.

Плановите за протерување руски дипломат од Романија станаа познати на 19 август. Романските власти соопштија дека ја донеле одлуката затоа што дипломатот наводно ги прекршил принципите на Виенската конвенција за надворешна служба од 1961 година.

На 20 август Русија беше предупредена за природен одговор на постапките на романските власти. Според портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, „романскиот демарш“ е неоснован .

Related posts

Leave a Comment