Свет

РУСИЈА ПРОТЕРУВА АМЕРИКАНСКИ ДИПЛОМАТИ! Се огласи Марија Захарова

РУСИЈА ГИ ИСТЕРА АМЕРИКАНСКИТЕ ДИПЛОМАТИ!  Се огласи Марија Захарова

Вработените во американската амбасада кои се во Москва повеќе од три години треба да ја напуштат Русија до 31 јануари 2022 година, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова .

Официјален Вашингтон претходно нареди 27 руски дипломати да ги напуштат САД до 30 јануари 2022 година, пренесува РИА Новости.

Захарова нагласи дека таквата одлука не е избор на Русија, бидејќи САД, како што вели, „наметнаа слична игра“ откако Стејт департментот еднострано воведе тригодишно ограничување за службени патувања за вработените во руската амбасада во Вашингтон и во Русија. генералните конзулати во 2020. во Њујорк и Хјустон.

– До 1 јули следната година, доколку Вашингтон не се откаже од тригодишното владеење и не направи компромис, штабот ќе продолжи да заминува во број пропорционален на бројот на Руси што го објави Стејт департментот – додаде Захарова.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!