Свет

Русија спроведува „масовни напади“ во Украина

Руските сили на сите фронтови воведоа тежок бараж врз украинската армија, а загубите на Киев изнесуваат повеќе од 800 за еден ден, соопшти во вторникот руското Министерство за одбрана.

„ Руските воздухопловни сили, ракетните трупи и артилерија изведуваат масовни напади врз единиците на украинските вооружени сили низ сите оперативни области “, соопшти Министерството.

Руските напади со висока прецизност беа насочени кон областите на распоредување на единиците на 95-та воздушна нападна бригада во близина на градовите Славјанск и Константиновка во источна Украина, се вели во соопштението. Министерството продолжи да рече дека неговите сили, исто така, ја бомбардирале 115-та механизирана бригада кај Артемовск и 53-та механизирана бригада кај Курдјумовка, двете во регионот Доњецк.

Според Министерството за одбрана, таа извршила и напади врз неколку украински единици и на југот на земјата и на север, поблиску до Харков.

„ Како резултат на нападите, загубите меѓу припадниците на украинската војска и странските борци надминаа 800 убиени и ранети луѓе “, соопшти Министерството.

Нападите доаѓаат откако украинските трупи очигледно напредуваа во регионот Харков, при што руските и сојузничките сили се повлекоа од некои области за да се „ прегрупираат “. Во понеделникот, коментирајќи го неодамнешниот развој во Украина, прес-секретарот на Кремљ, Дмитриј Песков, инсистираше на тоа дека Русија ќе продолжи со својата воена операција „ додека не се постигнат целите што беа поставени на почетокот “.

Русија испрати војници во Украина на 24 февруари, наведувајќи го неуспехот на Киев да ги имплементира договорите од Минск, дизајнирани да им дадат специјален статус на регионите Доњецк и Луганск во рамките на украинската држава. Протоколите, со посредство на Германија и Франција, првпат беа потпишани во 2014 година. Поранешниот украински претседател Пјотр Порошенко оттогаш призна дека главната цел на Киев била да го искористи прекинот на огнот за да купи време и да „ создаде моќни вооружени сили “.

Во февруари 2022 година, Кремљ ги призна републиките во Донбас како независни држави и побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на ниту еден западен воен блок. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана.

Related posts

Leave a Comment