Свет

Русија тврди дека го уништила американското оружје во близина на Одеса со ракетите P-800 Onyx

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека ја погодило пратката со оружје испорачана на Украина од САД и европските земји, уништувајќи ја пистата на воениот аеродром во близина на украинскиот град Одеса, пренесува РИА .

Министерството соопшти дека користело високопрецизни ракети P-800 Onyx за напад на аеродромот. Руското Министерство за одбрана, исто така, соопшти дека нивните системи за противвоздушна одбрана во текот на ноќта собориле два украински бомбардери Су-24м над регионот Харков.

P-800 Onyx е ракета долга 9 метри која се движи со максимална брзина од 3 мах. Примарната цел е против непријателските бродови, но има поширока примена. Има верзии кои се стрелаат од копно (мобилно возило), од бродови и од подморници. Дострелот е околу 600 km, а максималната носивост на боевата глава е 250 kg.

„Пистата на аеродромот во Одеса е уништена. Ние, се разбира, ќе ја обновиме. Но, Одеса никогаш нема да го заборави однесувањето на Русија кон неа“, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето доцно вечерно обраќање.

Регионалниот гувернер на Одеса Максим Марченко изјави дека Русија ја користела ракета од типот Бастион, лансирана од Крим. „Фала му на Бога, никој не е повреден. „Во регионот се спроведуваат анти-саботажни мерки“, рече тој во видеото објавено на интернет. Треба да се спомене дека Bastion-P е името за копнената верзија на системот што ја испукува ракетата P-800 Onyx од копнено возило. Затоа, украинската верзија и руската верзија на настаните овојпат не се исклучуваат меѓусебно. Но, ракетата можеше да биде истрелана и од некои од руските корвети во Црното Море. P-800 Onyx може да се лансира и од подморници од класата Ash. Русија, иако има подморници во Црното Море и го призна истрелувањето на ракетите Калибар од нив, речиси сигурно нема подморници од класата Пепел во Црното Море, но тие се дел од руската северна и пацифичка флота.

 

 

Related posts

Leave a Comment