Свет

Русија тестираше интерконтинентална балистичка ракета Топол

 

Руските стратешки ракетни сили тестираа меѓуконтинентална балистичка ракета “Топол” во реонот Капустин Јар, објави во петокот руското Министерство за одбрана.

“На 26 јули 2019 година, борбена единица на стратегиските ракетни сили спроведе тест за промоција на интерконтинентална балистичка ракета на мобилниот копнен ракетен систем Топол во склоп на вежбите во државата Капустин Јар во регионот Астрахан”, изјави преставник на министерството.Според министерството, ракетата точно ја погодила целта. “Главата на вежбовната ракет ја погоди целта во реонот  Сари-Шаган во Казахстан до прецизно одредената точност. Целите на лансирањето беа целосно извршени “, заклучува Министерството.

Related posts

Leave a Comment