СветУдарна Вест

Русија тукушто го прифати американското барање за разговор Блинкен-Лавров

трепка, Лавров,

ВАШИНГТОН – Русија го прифати американското барање за средба меѓу американскиот државен секретар Ентони Блинкен и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, изјави пред малку портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс.

Тој рече дека Вашингтон се уште очекува разговорите да се одржат во наредните денови, објави Ројтерс.

Блинкен вчера изјави дека ќе го искористи планираниот повик за да го притисне Лавров да одговори на „значајната понуда“ од администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден до Москва за да обезбеди ослободување на американските државјани – кошаркарката Бритни Гринер и маринецот Пол Вилан – кои се затворени. во Русија.

Како што објави Си-Ен-Ен, по неколкумесечна внатрешна дебата, администрацијата на Бајден понудила размена на рускиот дилер со оружје Виктор Бут, кој отслужува 25-годишна затворска казна во САД, за Гринер и Вилан.

Related posts

Leave a Comment