Свет

Русија: Формирање на две држави, Палестина и Израел е сеопфатно и трајно решение за мирот на блискиот исток

Марија Захарова

Москва ги повикува страните во палестинско-израелскиот конфликт да покажат воздржаност и да се воздржат од какви било чекори што можат да придонесат за ескалација на ситуацијата, изјави во вторникот портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Според рускиот дипломат, ситуацијата во Ерусалим и Појасот Газа е крајно експлозивна. “Москва е сериозно загрижена за овие опасни случувања. Ние силно ги осудуваме нападите врз цивили без оглед на нивниот етнички или религиозен идентитет. Ги повикуваме страните да покажат воздржаност и да се воздржат од чекори исполнети со понатамошно заострување на напнатоста. Сметаме дека е од суштинско значење да се одржува статус кво во врска со светите места во Ерусалим поставени на хартија во јорданско-израелскиот мировен договор, како и резолуциите на Обединетите нации за овој град “, рече таа.

Таа истакна дека Москва ќе продолжи со напорите за трајно и сеопфатно решавање на судирот помеѓу палестинците и израелците. „Како постојана членка на Советот за безбедност на Обединетите нации и член на блискоисточниот квартет на меѓународни медијатори и во соработка со регионалните и меѓународните страни, Русија ќе стори се за да се постигне сеопфатно и трајно решение во согласност со резолуциите на Советот за безбедност на ООН предвидувајќи формирање на две држави – Палестина и Израел кои ќе коегзистираат во мир и безбедност “, додаде таа.

Размената на ракетни напади меѓу Израел и палестинските радикали од појасот Газа уследи по избувнувањето на немирите во близина на џамијата Ал-Акса во стариот град во Ерусалим на почетокот на мај. Повеќе од 700 луѓе се повредени во немирите во последните денови. Судирите меѓу Палестинците и израелската полиција беа предизвикани од пресудата на израелскиот суд за заплена на куќи во населбата Шеик arарах од арапски семејства кои живеат таму повеќе од 50 години во корист на еврејските доселеници кои наводно ги поседувале овие згради пред 1948 година. Куќите доделени од Јордан како чувар на муслиманските свети места во Ерусалим се наоѓаат на околу 500 метри од Ал-Акса.

Related posts

Leave a Comment