Свет

Руската авијација ликвидирала околу 300 украински војници во регионот Харков и ДНР

Руската авијација ликвидирала околу 300 украински војници во регионот Харков и ДНР користејќи високопрецизно оружје, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Како што е наведено, штабот на петтата бригада на украинската национална гарда, привремените позиции на единиците на украинската неонацистичка формација „Кракен“ во областа Балаклеја и Чугујево во регионот Харков, како и командното место на 54-та механизирана бригада во областа Рај Александровка во ДНР се уништени. Во таа прилика беа ликвидирани околу 300 украински војници и 15 единици воена опрема.

Во текот на изминатиот ден беа уништени седум командни пунктови на украинската армија во ДНР и регионот на Миколаев, како и 48 артилериски единици, персонал и воена опрема во 178 региони.

Руската армија уништи шест магацини за оружје и муниција на украинските сили во регионите ДНР, Дњепропетровск и Запорожје, како и радар за откривање и следење воздушни цели. Во областа Новосјоловка Прва во ДНР, уништена е американска хаубица М777 од 155 мм.

Руската воздушна одбрана пресретна пет гранати истрелани од американскиот повеќецевни ракетен фрлач Химарс во областа Нова Каховка во областа Керсон. Соборени се 13 украински беспилотни летала.

Related posts

Leave a Comment