Дипломатија

Руската Амбасада оддаде почит на “Могилата на непобедените” во Прилеп по повод Денот на победата над фашизмот

Image

Официјална неколкучлена делегација на Руската амбасада во Република Македонија, денес по повод Денот на победата над фашизмот положи цвеќе при посетата на “Могилата на непобедените” во Прилеп.

“Во рамки на одбележувањето на ДенотНаПобедата положивме венец пред „Могилата на непобедените“ во градот Прилеп, за чие ослободување во 1944 година животот го даде нашиот сонародник Иван Петрович Кириков, кој се бореше рамо до рамо со македонски партизани беше оббјавено на твитер профилот на  руската амбасада.

 

 

Related posts

Leave a Comment