Свет

Руската армија во офанзива – Украинците претрпеа тежок пораз? Соборени авиони, стотици ликвидирани војници

Руската армија одби неколку напади на украинските сили и спречи одбранбен пробив во правците Красно-Лиманск, Купјанск и Николаево-Криворог.Ова го соопшти руското Министерство за одбрана.

Како што се наведува, сите напади на украинските сили на правецот Красно-Лиманск биле одбиени, а во таа прилика биле ликвидирани повеќе од 60 припадници на киевските војници.Во правец на Купјан, украинската војска се обидела да го нападне градот Куземовка, но претрпе тежок пораз и загуби 140 војници и три тенкови.

Кога станува збор за правецот Миколаев-Кривиошки, украинската војска се обидела да ги нападне позициите на руските сили, но нападот бил осуетен и во таа прилика загубила 80 војници.

Уште 120 украински војници беа убиени во правец Јужен Доњецк од руски артилериски напади и јуришни одреди.

Истовремено, во изминатите 24 часа, според податоците на руското воено одделение, руските сили собориле еден украински МиГ-29 во регионот Николаев, еден Ми-8 кај Угљедар и еден систем С-300. беше уништен во делот на Херсонската област.

Исто така, руската авијација го гаѓаше седиштето на Украинската служба за безбедност во регионот Харков, а во Белгорка беше уништен и еден самооден ракетен систем БУК-М1.

Погоден е и магацинот за оружје и муниција на украинските сили лоциран во Волњанск, во областа Запорожје.

 

 

Related posts

Leave a Comment