Свет

Руската армија онеспособи 74 копнени објекти на украинската армија, меѓу кои и 11 аеродроми

Во НАПАДОТ на вооружените сили на Русија се онеспособени 74 копнени објекти на вооружените сили на Украина, изјави портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, Игор Конашенков.

Како што е наведено, оневозможени се 11 аеродроми на воздухопловните сили на Украина, три командни пунктови, базата на морнарицата на Украина, како и 18 радарски станици на системите за воздушна одбрана С-300 и „Бук М-1“.

Нагласено е дека руската армија не ги таргетира украинските градови или општествените објекти во воените гарнизони за да избегне загуби меѓу украинските војници и нивните семејства.

Соопштено е и дека за време на специјалната операција биле соборени четири украински беспилотни летала „Бајрактар ​​ТБ-2“, како и еден борбен хеликоптер.

Војниците на ДНР, кои се движат во правец на населбата Волноваха, напреднаа седум километри во длабочините на територијата, рече Конашенков.

Се урна руски јуришен авион

„Авион за напад Су-25 се урна во руските воздухопловно-космички сили поради грешка на пилотот. Пилотот успешно се катапултирал и веќе е во својата воена единица“, прецизира Конашенков.

Шојгу: Однесувајте се со почит кон украинските војници

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу и нареди на руската армија да се однесува со почит кон украинските припадници на вооружените сили. Како што рече, украинските војници, за разлика од националистите, се заколнале на украинскиот народ и ги почитувале наредбите.

Според Конашенков, 14 војници на вооружените сили на Украина се предале за време на борбите. По потпишувањето на изјава за откажување од вооружениот отпор, тие ќе бидат пуштени дома.

 

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!