Свет

РУСКАТА ВОЕНА АВИАЦИЈА ГО СОТИРА НЕПРИЈАТЕЛОТ : Брутални напади врз џихадистите во близина на турската граница!

Воздухопловните сили на Русија синоќа лансираа неколку воздушни напади во близина на турската граница, бидејќи нивните воени авиони продолжуваат да ги таргетираат подрачјата под контрола на Хајат Тахрир Ал Шам (ХТЗ) и нивните сојузници.

Според најновиот извештај од овој фронт, руските воздушни сили извршиле бројни напади во западен Алепо и северозападен Идлиб, при што биле погодени неколку области во близина на турската граница.

Во исто време, сириската арапска армија започна и тешки артилериски напади во северозападниот дел на Идлиб, бидејќи нивните трупи продолжуваат да ја таргетираат областа помеѓу турската граница и Ал Атареб.

Овие напади внимателно ги следат групите за набудување на Обединетите нации, затоа што во областа се пријавени бројни внатрешно раселени кампови.

Во петокот попладне, џихадистичките востаници на Хаџ Тахрир ал-Шам (ХТЗ), заедно со Националниот ослободителен фронт поддржан од Турција (НЛФ) започнаа моќен контранапад во западен Алепо за да ги повратат областите изгубени од сириската армија.

Оваа офанзива беше краткотрајна бидејќи биле убиени неколку џихадисти и уништени дури четири возила.

Оваа офанзива дојде само неколку часа откако сириската арапска армија ја окупираше стратешката база на 46-от полк во западен Алепо.

Related posts

Leave a Comment