Свет

Руската војска ги нападна украинците на повеќе позиции, уништени многу орудија и убиени стотици националисти (ВИДЕО)

Оперативно-тактичката и армиската авијација, ракетните трупи и артилеријата на руските вооружени сили ги нападнаа борбените позиции и привремените бази на украинските националисти од националната формација Кракен. Ова го соопшти Министерството за одбрана на Руската Федерација.

Покрај тоа, руските вооружени сили ги нападнаа позициите и точките на 25-та воздушно-десантна бригада на вооружените сили на Украина, 9-от полк на Националната гарда на Украина, 56-та и 61-та моторизирана пешадиска бригада на вооружените сили на Украина и 103-та бригада на украинската Тероодбрана.

Ударите беа извршени во областите на населбите Зорјаное, Николаевка, Криваја Лука и Реј-Александровка во ДПР, Камишевах во Запорожје и Терновка во регионот на Николаев.

„Во реонот на населбите Лепетиха и Лозовоје во регионот Николаев, радар со контрабатерии од САД (AN/TPQ-64) и радар за осветлување и таргетирање на украинскиот ракетен систем земја-воздух С-300 беа збришани“, рече портпаролот.

Руските војници, исто така, збришаа четири украински складишта за ракетно/артилериско оружје и муниција во областите Северск и Раигородок во Доњецката Народна Република, градовите Харков и Изум во регионот Харков. Во реонот на населбата Красни Лиман во Доњецката Народна Република уништија украински ракетен систем за повеќекратно лансирање „Ураган“, во нападите на руската армија се известува за стотици убиени и ранети украински националисти, објави Конашенков.

 

 

Related posts

Leave a Comment