Свет

Руската војска го уништи магацинот на вооружените сили на Украина со 120 ракети ХИМАРС

Рускиот воен персонал го уништи магацинот на украинските вооружени сили, каде што беа складирани повеќе од 100 проектили за ракетен систем за повеќекратно лансирање ХИМАРС што и го обезбедија на Украина американските власти, како и голем број друга муниција. Ова беше објавено од страна на Министерството за одбрана на Руската Федерација.

Според рускиот воен оддел, магацинот бил пронајден и уништен во близина на селото Красноармејск во Доњецката Народна Република.

„Во нападот на складиштето за ракетно и артилериско оружје на украинските националисти беа погодени 120 гранати од американскиот HIMARS MLRS, 250 ракети од Smerch MLRS и две транспортни возила за товарење “, објаснуваат од Министерството.

Покрај тоа, во текот на изминатите 24 часа, руските ловци соборија беспилотно летало на UAF на небото над островот Џарилгач во регионот Херсон. Покрај тоа, до 100 украински националисти во близина на Красни Лиман во ДНР беа ликвидирани од силите на руската армија.

Претходно беше објавено и дека вооружените сили на Украина биле поразени при обид за напад на позициите на руската војска кај селото Куземовка во ЛНР. Како резултат на нападот што следеше, беа уништени повеќе од 140 украински ловци, три тенкови, две борбени возила на пешадијата, три оклопни возила и пет возила за различни намени.

 

 

 

 

 

 

 

 

Related posts

Leave a Comment