Свет

Руската војска уништи терминал со странско оружје наменето за Вооружените сили на Украина во близина на Одеса

 

Руската војска со ракети со висока прецизност го уништи логистичкиот терминал на Вооружените сили на Украина на воениот аеродром во близина на Одеса, каде што се чуваше серија странско оружје. Ова го соопшти официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков.

„Попладнево, високопрецизни ракети од воздух со долг дострел на руските воздушни сили го оневозможија логистичкиот терминал на воениот аеродром во близина на Одеса“, рече Конашенков.

Според него, во уништениот објект била складирана голема серија странско оружје добиено од САД и европските земји.

Претходно беше објавено дека Истражниот комитет на Русија има податоци за испорака на оружје за Украина од 25 држави , вклучително и 21 земја на НАТО.

На 11 април, Пентагон објави дека Западот и доставува оружје на Украина осум до десет летови дневно, како и со помош на „речиси постојани копнени конвои“.

Related posts

Leave a Comment