Свет

Рускиот ракетен систем С-300 во Сирија подготвен за борба

 

 

Рускиот ракетен систем С-300, наводно, ја заврши својата фаза на инсталација и се смета за подготвен за борба.

Рускиот канал Военный Осведомилли објави две слики на кои е прикажан системот С-300 целосно инсталиран во близина на сирискиот град Масјаф во западна Хама.

Русија го испорача системот С-300 во Сирија на 1 октомври 2018 година; оваа испорака беше спроведена како одговор на соборувањето на нивниот авион за извидување ИЛ-20 на 1 септември.

Руското Министерство за одбрана го обвини Израел за падот на ИЛ-20 по должината на брегот на Латакија. Според руското Министерство за одбрана, израелски Ф-16 го користел ИЛ-20 за покривање за време на нивниот напад врз западна Сирија.

Сепак, од 1-ви октомври, Израел ја бомбардираше Сирија во неколку наврати, вклучувајќи го и нивниот најнов напад врз реонот на Дамаск.

Related posts

Leave a Comment