Европа

Рускиот суд казни новинар за ширење Геј Пропаганда

Фото: Shutterstock

Окружниот суд во Лефортово соопшти дека 35-годишниот маж е казнет поради ширење „пропаганда на нетрадиционални сексуални односи меѓу малолетници“, пренесува Ројтерс.

Московскиот суд на 12 јули го казни рускиот новинар Јуриј Дуда со 120.000 рубљи (2.024 долари) според законот со кој се забранува „пропаганда“ во корист на геј врските.

Окружниот суд во Лефортово соопшти дека 35-годишниот маж е казнет поради ширење „пропаганда на нетрадиционални сексуални односи меѓу малолетници“, пренесува Ројтерс.

Поранешниот спортски репортер, Дуда (35), е една од најголемите руски медиумски ѕвезди, кој се прослави со напнати интервјуа и документарци со политички тон, објавени на YouTube, и кој има повеќе од 10 милиони претплатници.

Во октомври минатата година, Дуда беше казнет со 100.000 рубљи (1.689 долари) под обвинение за „пропаганда на дроги“.

На 15 април, руското Министерство за правда го означи Дуда како „странски агент“, откако тој јавно се спротивстави на руската војна во Украина, која ја нарече империјална лудило.

Адвокатот за човекови права Павел Чиков рече дека случајот против Дуда е заснован на интервју на Јутјуб во 2021 година што тој го водел со геј уметник, иако Чиков рече дека интервјуто не се однесува на хомосексуалноста.

Од 2013 година, Русија ја криминализира „пропагандата“ на нетрадиционална сексуална ориентација кон децата, како дел од пошироката конзервативна агенда на Кремљ.

Минатата недела, претседателот на парламентот Вјачеслав Володин повика на целосна забрана за промоција на „нетрадиционални вредности“ во Русија.

Related posts

Leave a Comment