Свет

РУСКИОТ С-400 ВО АКЦИЈА! Соборен украински хеликоптер кој нападна руско село!

РУСКИ С-400 РАБОТИ!  Соборен украински хеликоптер кој нападна руско село!

Украинскиот воен хеликоптер кој во четвртокот нападна руско село бил погоден со ракета со долг дострел С-400 додека се враќал во базата, соопшти руското Министерство за одбрана.

Хеликоптер Ми-8 е соборен во близина на градот Городња во областа Чернихив во Украина, соопшти Министерството на утринскиот брифинг. Областа каде што беше соборен е на околу 30 километри од руската граница, пренесува RT.

Според Министерството, хеликоптерот бил користен во нападот на 14 април врз селото Климово во областа Брјанск . Во нападот Ми-8 беа повредени осум жители, меѓу кои и двегодишно момче и неговата бремена мајка. Русија соопшти дека два украински хеликоптери истрелале најмалку шест проектили во селото.

Руското Министерство за одбрана исто така објави дека со крстосувачки ракети ја нападна воената цел во главниот град на Украина. Руски воени авиони во текот на ноќта погодија седум цели во Украина.

Related posts

Leave a Comment