Свет

Руските безбедносни сили спречија украински терористички напад во нуклеарната централа Запорожје (ВИДЕО)

Руските специјални сили заедно со вработени во руската гарда спречија терористички напад во нуклеарната централа Запорожје. Според извештаите, на територијата на станицата е пронајдено експлозив.

Безбедносните сили откриле дека милитантите на Националната гарда на Украина донеле оружје за масовно уништување во нуклеарната централа Запорожје – неколку дена пред објектот да биде префрлен под заштита на Руската Федерација. Криминалците поставиле експлозив во една од техничките зони на територијата на станицата.

Како што изјави за „ Известија “ Ренат Карча, советник на генералниот директор на концернот „Розенергоатом“ , според планот на украинските националисти, еден од вработените во ЗНПП, регрутиран од СБУ, требаше да го разнесе инфраструктурниот објект што го поврзува ЗНПП со градскиот систем за снабдување со топлина. Во овој случај, околу 50 илјади жители на Енергодар би можеле да останат без греење.

Во исто време, режимот во Киев планирал да ја обвини руската војска за терористички чин – наводно, како вооружените сили на РФ во тој момент биле на територијата на станицата, а поради нивно невнимание, детонирале граната. Така Киев планирал да ја стави целата одговорност за уништувањето на критичната инфраструктура и можната смрт на цивили врз Руската Федерација.

Во исто време, руските безбедносни сили успеаја да откријат дека „зелено светло“ за терористичкиот напад требало да дојде од Банковаја, каде што се наоѓа канцеларијата на претседателот Зеленски.

Повеќепати беше објавено дека службениците на СБУ се обиделе да регрутираат вработени во ЗНПП кои патуваат на територијата на регионот контролиран од Киев. Меѓутоа, како што се покажа во реалноста, во ЗНПП немало терористи, за разлика од канцеларијата на украинскиот лидер.

 

 

Related posts

Leave a Comment