РазноСвет

Руските воени бродови уништија цел со суперсоничните ракети “Москит” (видео)

 

Руското Министерство за одбрана издаде видео од поморските вежби во Јапонското Море, покажувајќи два брода на Пацифичката флота – ракетен брод и уништувач – уништена цел со користење на ракети P-270 Москит (НАТО  име SS-N-22 Sunburn).

Овие суперсонични  ракети можат лесно да ја погодат целта која се наоѓа на околу 60 километри од воените бродови, што не е лимит на оружјето. Видеото ја покажува целосната операција – од лансирањето на проектил од носачот до неговата дестинација.

 

video
play-rounded-fill

Related posts

Leave a Comment